ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ


 

İŞLETME FAKÜLTESİ

 

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARINDA 2019-2020 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİNDE YAPILACAK OLAN EK SINAVLAR

Ek Sınav Usulleri

1) Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliğinin 25. Maddesinin (2) nci fıkrası (f) bendi (1) numaralı alt bendi hükmünce “Son yarıyıla/yıla kadar kayıtlı olduğu programın en fazla üç dersi dışında diğer derslerini bu Yönetmelik hükümlerine göre başarıyla tamamlayan, programa ilişkin tüm yükümlülükleri yerine getiren ve genel akademik başarı not ortalaması 2,00 veya daha yüksek olan öğrenciye ek sınav hakkı tanınır. Genel akademik başarı not ortalamasına katılan ve başarısız olunan en çok üç ders için en geç izleyen yarıyılın/yılın başına kadar bir defaya mahsus ek sınav hakkı verilir. Tıp Fakültesinde bu süre aile hekimliği dönemi eğitimi-intern eğitimine kadardır.”

-Başarısız dersler; devam koşulunu sağlayarak aldığı ve kaldığı derslerdir.

-DZ harf notu aldığı ve hiç almadığı derslerden ek sınavlara giremezler.

2) Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliğinin 25. Maddesinin (2) nci fıkrası (f) bendi (2) numaralı alt bendi hükmünce “Son yarıyılda/yılda (FF) ve (FD) notu almadıkları halde, genel akademik başarı not ortalaması 2,00’ın altına düşen öğrenciler, son iki yarıyılda/yılda (DD), (DC) veya (CC) notu aldıkları en çok üç dersten ek sınava girebilirler. Bu sınava girmeyenler için mazeret sınavı açılmaz.”

3) Bu sınavlarda başarısız olan öğrenci başarısız olduğu dersleri açıldığı ilk dönemde ders kaydı yaptırarak almak zorundadır. Ders kaydı yapmayan öğrenciye bir daha Ek Sınav hakkı tanınmaz. Arada geçen süre azami eğitim süresine dahildir.

4) Ek Sınavda alınan not geçerli olup transkripte işlenecektir.

5) Geçme harf notu CC’dir.

6) Ek Sınavlar AYBUZEM sisteminden yapılacaktır.

NOT: Gönderilecek olan Ek sınav başvurusu e-postasının konu kısmına öğrencinin, bölümü- öğrenci no ve adı soyadı yazılması gerekmektedir.

Sınav Takvimi

BAHAR DÖNEMİ EK SINAV PROGRAMI

Sınav Tarihleri

15 -17 Temmuz 2020

Sınav Başvuru Yerleri

İlgili Akademik Birim

(Ek sınav Başvuru Formu doldurularak.

e-posta yoluyla başvuru yapılacaktır.)

Sınav Başvuru Son Tarihi

08 Temmuz 2020 Saat: 16:00

İlgili Akademik Birim Tarafından Sınav Başvurularının Değerlendirilmesi

09 Temmuz 2020 Saat: 16:00

İlgili Akademik Birim Tarafından Sınava Katılacak Öğrenci Listesinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına Gönderilmesi

09 Temmuz 2020 Saat: 16:30

İlgili Akademik Birim Tarafından Sınav Takviminin İlanı

09 Temmuz 2020

Sınav Listelerinin OİBS’ye Tanımlanması

10 Temmuz 2020 

Sınav Listelerinin AYBUZEM’e Gönderilmesi

13-14 Temmuz 2020

Akademik Birimlerin E-Posta Adresleri:

Sıra No Akademik Birimin Adı E-Posta
1 HUKUK FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
2 İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
3 İŞLETME FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
4 TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUVARI Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
5 MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
6 SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
7 SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
8 İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
9 ŞEREFLİKOÇHİSAR UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
10 SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
11 MESLEK YÜKSEKOKULU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
12 ŞEREFLİKOÇHİSAR B. C. MESLEK YÜKSEKOKULU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ek SINAV BAŞVURU FORMU için Tıklayınız...

Üniversitemizde, 2019-2020 Bahar Döneminde Ön lisans / Lisans ve Enstitü için Yaz Okulu açılmayacaktır. Yaz Okulu alınabilecek Üniversiteleri görmek için tıklayınız.

     Yaz Okulu almak için aşamalar nelerdir?

1’inci aşama: Öğrencinin almak istediği dersleri Farklı Üniversiteden Yaz Okulu Dersi Alma Formu dilekçesini doldurarak ilgili meslek yüksekokulu/fakülte/enstitüye verir. (Form için tıklayınız.)

2’nci aşama: Dilekçe verildikten sonra ilgili enstitü/fakülte/meslek yüksekokullunun Yönetim Kurulunun onayından sonra öğrenci farklı üniversitenin yaz okuluna ders kaydı yapabilir.

COVID-19 salgınına karşı alınacak olan tedbirler kapsamında, İşletme Fakültesi tarafından öğrencilerimizin sağlıklarını korumak amacıyla, 2020 senesi Yaz Stajının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar ile birlikte 2020 yaz döneminde staj yapamayan öğrencilerimiz, 2020/2021 Güz dönemi için geçerli olacak şekilde dönem projesi yapacaklardır. Dönem projelerini yapacak öğrencilerin proje danışmanları 2020/2021 Güz dönemi başında belirlenerek duyurulacaktır.

Bitirme projesi yerine staj yapmayı tercih eden öğrencilerimiz, ancak gelecek sene (2021) yaz döneminde salgın riski olmaması durumunda stajlarının yapabileceklerdir. Dönem projesi yapmayı tercih eden öğrencilerin 2020/2021 Güz dönemi başında BUS 300 STAJ dersini seçmeleri gerekmektedir.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi Bütünleme Sınavına; final sınavına girme hakkı olduğu halde giremeyen, final sınavına giren ve başarısız olan veya not yükseltmek amacı ile katılmak isteyen öğrencilerimiz Öğrenci Bilgi Sisteminden kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaparak sırasıyla:

Ders ve Dönem İşlemleri

Bütünleme Kayıt

Menülerini kullanarak seçimlerini yapacaklardır.

Bu ekranda yalnızca sınavları sonuçlandırılmış dersler görünmektedir. Bütünleme sınavına katılmak istediğiniz dersin sınavları henüz sonuçlandırılmamış ise sınav sonuçlandırıldıktan sonra aynı işlemleri tekrarlayarak bütünleme için dersi seçebilirsiniz.

Bütünleme kayıt listesine göre bütünleme sınavı yapılacaktır.

Not: "Seçilebilecek Dersler" listesinden herhangi bir ders "Seçilen Dersler" Listesine Eklendiğinde Başka bir işleme gerek kalmaksızın bütünleme ders kaydı tamamlanmış olur.

Öğrenci Bütünleme Sınav Kaydı Sonrası Seçtiği Dersleri Çıkartılamaz. O yüzden Bütünleme sınavına giriş yapacaksanız kayıt işlemi yapınız. Eğer Bütünleme Sınav Kaydı yapıp sınava girilmezse Bütünleme Not Girişi GR(Girmedi) olarak işaretlenir ve Final notu geçerli olur.

Bütünleme Sınavı Kayıt Tarihleri:

18 Haziran 2020 -İlgili dersin sınavından 2 gün öncesine kadar kayıt yapılabilir.

Bütünleme Esasları İçin Tıklayınız...

2019-2020 BAHAR DÖNEMİNDE MAZERETLİ DERS KAYDI YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

 

          Covid 19 Pandemisi surecinde 2019-2020 Bahar döneminde ders kaydı yapamayan öğrencilerimizin başvuruları Üniversite yönetimi tarafından değerlendirilmiş ve öğrencilerimize mazeretli kayıt yapabilme hakki verilmiştir.

          Üniversitemizce alınan kararlar gereği, çeşitli nedenlerle 2019-2020 Bahar Döneminde ders kaydı yapamayan Önlisans-Lisans ve Lisansüstü öğrencilerinden Mazeretli Ders Kayıt hakkından yararlanmak isteyenlerin (öğrenim ücretini ödemesi gerekenlerin öğrenim ücretini ödedikten sonra), öğrenci bilgi sistem üzerinden Mazeretli ders kaydının açılabilmesi için  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  e-posta adresine, aşağıda yer alan dilekçe metni ile birlikte e-posta göndermeleri gerekmektedir.

!!Öğrenim ücretleri ödemeleri öğrenci numaraları ile birlikte Halk Bankası Banka şubelerinden, Halk bankası internet şubesinden ve Halk Bankası atm’lerinden yapılacaktır.

!!! Bu kapsamda kayıt yapmaya hak kazanan öğrenciler kayıt dondurma işlemi yapamayacaklar.

Öğrenim ücretlerinin yatırılması, Mazeretli Ders kayıt işleminin öğrenci tarafından sistem üzerinden onaylanması ve Akademik Danışmanlarca sistem üzerinden mazeretli ders kayıt onayının yapılması işlemlerinin tamamının son tarihi 29 Mayıs 2020 Cuma günü Saat: 17:00’dır.

► DİLEKÇE METNİ İÇİN TIKLAYINIZ...

HABERLER

DUYURULAR

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Esenboğa/Ankara Tel: (0312) 906 16-47/48, Fax: (0312) 906 29 61  emailisletme@ybu.edu.tr